Wielki powrót wielkiego malarstwa – Szyb Wilson

Powrót

 


galeria wp.plPrekursorzy polskiej Nowej Ekspresji, jednego z najciekawszych i najbardziej płodnych okresów rozwoju malarstwa 20 wieku. Wystawa „Nowa Ekspresja. 20 lat” pokaże kultowe dzieła najwybitniejszych malarzy lat 80.  Ich prace zachowały siłę i moc przekazu. „Nowa ekspresja. 20 lat” to projekt serii wystaw i katalogów-albumów poświęcony najważniejszym artystom tego ruchu. Ich twórczości dzisiejszej i tej z lat 80. Inauguracja projektu miała miejsce w olsztyńskiej Galerii BWA w lecie 2006 r. Była to prezentacja 5 artystów z różnych regionów Polski.Pierwszym polskim twórcą „dzikiego” malarstwa był Zbigniew Maciej Dowgiałło. Występował samodzielnie, ale również we współpracy z Wojciechem Tracewskim oraz – później – z Anną Gruszczyńską.Z. M. Dowgiałło rozszerzył szeroko swoje możliwości twórcze na sztukę komputerową, animację i film. Po realizacji trójwymiarowych animacji – APOKALIPSA część 9 i 16 oraz PANKOSMODIOS, które odnosiły wiele międzynarodowych sukcesów, przygotowuje pełnometrażowy film katastroficzny PATMOS. Jednocześnie maluje w niezwykłym symboliczno – ekspresyjno – renesansowym stylu. Premiera nowych obrazów, odbędzie się już wkrótce w Warszawie.Malarstwo Anny Gruszczyńskiej rozwija się w kierunku nowej abstrakcji – kolorystyczno – geometrycznej, ukazującej trzeci wymiar i wykorzystującej zdobycze trójwymiarowej sztuki komputerowej, będące kosmiczną emanacją czystej formy.Artystą „dzikim”, choć nie można go zasadnie nazwać pionierem kierunku, był Marek Kamieński z Katowic. Indywidualista i skandalista – tak można by określić jego aktywność w latach 80. na Śląsku, ale także w Warszawie i Łodzi. Epatował nagością modelek, kiczem i ostrą punkowską muzyką.

Marek Kamieński

Andrzej Cisowski studiował w okresie tuż po stanie wojennym w warszawskiej ASP, był więc w sercu pierwszych wystąpień Nowej ekspresji. Studia kontynuował w Akademii Sztuki w Düsseldorfie w pracowni m. in. guru niemieckich dzikich – A. R. Pencka. Miał okazję konfrontować bezpośrednio i trwale swoją sztukę z dokonaniami najwybitniejszych Niemców, jak np. Penck czy Jörg Immendorf, a więc niejako trafić do źródeł transawangardy europejskiej lat 80. XX w.

Po prezentacji w Galerii BWA w Olsztynie „Nowa Ekspresja. 20 lat. Vol. 2” pokazana zostanie w największej galerii w Polsce w Szybie Wilson w Katowicach w lutym i marcu 2009 r. Na katowickiej wystawie znajdą się jedne z największych współczesnych obrazów – kosmiczne dzieła Z. M. Dowgiałło i Anny Gruszczyńskiej namalowane w formacie „Bitwy pod Grunwaldem” Matejki.

Kurator projektu Krzysztof Stanisławski
Wystawa
Nowa ekspresja. 20 lat. Vol. 2 – Prezentowana, od 11 12 2008, w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olsztynie
(W Szybie Wilson w Katowicach w lutym i marcu 2009 r.)
Al. Marsz. J. Piłsudskiego 38, 10-450 Olsztyn
tel.: 089/ 533 51 08, 527 94 66 fax: 089/ 534 35 88
www.bwa.olsztyn.pl , e-mail: galeria@bwa.olsztyn.pl
Dyrektor Krystyna Rutkowska
źródło: wp.pl


>> RSS 2.0 feed. >> trackback >>

AddThis Social Bookmark Button

Comments are closed.