Bogdan Prejs poleca – Mikołów.

Powrót


Bogdan PrejsMikołów: co słychać
Bogdan Prejs

Nie bez powodu życie artystyczne skupione jest w wielkich miastach, takich jak Warszawa, Kraków czy Gdańsk. Twórcy, o ile nie mieszkają w nich od urodzenia, chętnie sprowadzają się tam z małych miejscowości, wynajmując kawalerkę we trzech za kwotę przewyższającą ich łączne miesięczne uposażenie. Nawet trudno się dziwić. W metropoliach bliżej jest do wydawnictwa, galerii lub wytwórni, to tutaj swoje siedziby mają stacje telewizyjne i radiowe oraz redakcje wielkich gazet, więcej jest firm otwartych na sponsorowanie najbardziej nawet karkołomnych projektów, a znanego producenta można spotkać w lokalu albo kolejce w hipermarkecie. No i jest tzw. towarzystwo, które ze snobizmu skłonne jest poświęcić wieczór na pojawienie się na spektaklu, wieczorku poetyckim lub na wernisażu, by zasłużyć na miano bywalców, a autor w swym port folio może wówczas prawie uczciwie napisać, że jego dzieło (książka, obrazy, koncert, spektakl) przyciągnęło tłumy.

Żadnego z tych elementów nie ma w małych miasteczkach, tak bezlitośnie wykpionych swego czasu przez Andrzeja Bursę (nota bene mieszkającego w Krakowie). Wiele z nich, mających kompleks artystycznej prowincji, stara się go tuszować, czyniąc lokalnymi bohaterami emerytowane nauczycielki piszące wiersze à la Mickiewicz lub nastolatków z amatorskiego klubu filmowego kręcących pięciominutowe relacje z miejskich uroczystości.

Oczywiście, są i takie miasteczka, które mają autentyczne gwiazdy. Krajanów szczyci się Olgą Tokarczuk, Wołowiec Andrzejem Stasiukiem, a podobnych przykładów jest dużo więcej. Cóż z tego jednak, kiedy w tych maleńkich miejscowościach sławny artysta jest z reguły artystą jedynym…

Inaczej jest w małym prowincjonalnym Mikołowie.


Gazeta Mikołowska

Wszystkie publikowane przez nas w tej rubryce materiały można znaleźć w papierowej wersji w Gazecie Mikołowskiej, której redakcja portalu Rekomendacje.net bardzo dziękuje za ich udostępnienie.


>> RSS 2.0 feed. >> trackback >>

AddThis Social Bookmark Button

Comments are closed.