Wrażliwa „Salamandra” Roma Jegor

Powrót

 


BOGDAN PREJSUkazał się trzeci tom wierszy Romy Jegor
Wrażliwa „Salamandra”

Ukazał się nowy tom wierszy Romy Jegor, mieszkającej w Mikołowie Kamionce poetki. Zatytułowany „Salamandra”, jest trzecim w jej dorobku, po wcześniejszych zbiorach poezji „Wieczór w kocim futrze” i „Bieleją księżyce paznokci”. W czwartek 26 lutego autorka wystąpiła przed swymi czytelnikami i przyjaciółmi w galerii Miejskiego Domu Kultury, gdzie odbył się jej wieczór autorski. Spotkanie poprowadziła znana pisarka Marta Fox, nie skrywająca, że poezja Romy Jegor ją urzeka:
– Wrażliwość Romy jest wyjątkowa – powiedziała. – Gdy się czyta te wiersze, serce staje, po plecach przechodzą dreszcze, a człowiek zastyga w zachwycie.

Nowa książka poetki dostępna jest m. in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mikołowie.

Roma Jegor

Poezja przychodzi sama

– Kiedy przeniosłam się do Mikołowa, wszystko mi się zmieniło: zaczęłam uprawiać jogę i pisać wiersze – uśmiecha się Roma Jegor.
Właśnie ukazał się jej trzeci tomik poetycki zatytułowany „Salamandra”.

W stwierdzeniu, że wiersze pisze od przeprowadzki w 2001 roku do Mikołowa (konkretnie do Kamionki), jest sporo oczywistej przesady, ponieważ te pierwsze tworzyła jeszcze w podstawówce. Jednak dopiero mieszkając już w naszym mieście, odważyła się wyjść z nimi na zewnątrz:
– Całe lata pisałam do szuflady – opowiada. – Poezja była dla mnie swoistym wentylem: poprzez nią wyrażałam swoje uczucia. W ten sposób się oczyszczałam.
Kilka lat temu wyczytała w Dzienniku Zachodnim informację o konkursie poetyckim organizowanym w Sławkowie. Zdecydowała się wziąć w nim udział, a decyzja ta okazała się dla jej twórczości fundamentalną. Wierszem „Wszystkim moim bliskim” zdobyła jedną z nagród.
– To mnie zmobilizowało. Inaczej pewnie nigdy więcej żadnego wiersza bym nigdzie nie wysłała – przyznaje.
Od tamtego czasu zdobywała laury w wielu konkursach, jej utwory zamieściło parę pism, opublikowała trzy książki.

Inspirację do pisania czerpie z życia, z codziennych zdarzeń, z rozmów:
– Człowiek nie panuje nad tym, co mu się układa – wyjaśnia. – Czekam na wiersz, aż sam do mnie przyjdzie. Jedne spływają z pióra od razu, inne zaczynają się od bezwiednego skojarzenia, od pojedynczego wyrazu lub zdania, które później zaczyna obrastać w kolejne słowa.
Podkreśla, że nigdy żadnego nie wymusza, zaś cały akt twórczy porównuje do malowania: jak mówi, istnieje różnica między obrazem powstałym na zamówienie, a stworzonym z wewnętrznej potrzeby twórcy – ten pierwszy może być bardzo dobry, ale jest jednie spełnieniem oczekiwań zamawiającego, podczas gdy ten drugi wyraża prawdziwe spojrzenie artysty. Właśnie dlatego czasem nie pisze nawet przez kilka tygodni, za to gdy pojawia się wena, tworzy kilkanaście wierszy miesięcznie:
– Wtedy się o nie wręcz potykam – stwierdza. – Raz te wiersze są spowiedzią, kiedy indziej słownym obrazkiem, ale zawsze są autentyczne, moje własne, a przez to prawdziwe.

„Roma Jegor opowiada. Opowiadaniem stwarza legendę miejsc i ludzi. Próbuje zmitologizować codzienność, nadać jej wartość czegoś, co jest prawdziwsze, bo nazwane, a przez to jedyne i niepowtarzalne” – pisała o jej wierszach Marta Fox.
”Nie boi się przymiotników, powtórzeń, dwu-, czasem trzykrotnych dookreśleń. Ale, co również zdumiewa, nie obcujemy z zabójczym dla wierszy gadulstwem. Metafory i porównania są najczęściej znakomicie pomyślane i przemyślane, rozszerzają sieć analogii i odniesień. Potrafią zaskoczyć, ale też wzruszyć” – charakteryzuje te poezje Maciej M. Szczawiński.
„Poezja serca, ciepła, namiętności, ale tez wieloznacznie uwikłana w pejzaże, archetypy, żywioły związane z genotypem ludzkiej biologii i ludzkiej kultury – to wyznacznik poziomu tych pięknych, niebanalnych wierszy” – ocenia je Leszek Żuliński.
– W nich widoczne jest moje podejście do tego, co dzieje się wokół mnie – stwierdza sama poetka i dodaje – Wychodzę z założenia, że wiersz powinien być czytelny, ale nie dosłowny – tłumaczy sposób swego metaforyzowania rzeczywistości.
Obecnie pracuje nad kolejnym zbiorem. Wiersze do niego są już gotowe.
BOGDAN PREJS


>> RSS 2.0 feed. >> trackback >>

AddThis Social Bookmark Button

One Response to “Wrażliwa „Salamandra” Roma Jegor”

  1. […] Ukazał się trzeci tom wierszy Romy Jegor – Wrażliwa „Salamandra” […]