Industriada – Święto Szlaku Zabytków Techniki.

Czerwiec 12th, 2010 adm Posted in Projekty kulturalne, baza, wydarzenia Komentarze są wyłączone

12 czerwca w Galerii Szyb Wilson odbędzie się szereg ciekawych wydarzeń planowanych z okazji Industriady – Święta Szlaku Zabytków Techniki.

AddThis Social Bookmark Button

ESK 2016 KATOWICE – WIELKA INAUGURACJA

Maj 15th, 2010 bea Posted in Europejska Stolica Kultury, rozrywka, wydarzenia Komentarze są wyłączone

KATOWICE: PROJEKT EUROPA – PT 14.05.2010 – NDZ16.05.2010

W weekend 14-16 maja Katowice zainaugurują starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. Odbędzie się wiele koncertów, wśród nich spektakl flamenco w reżyserii Carlosa Saury, który w niedzielę przyjedzie do Katowic.

AKCJA KWIATOWICE

Przez cały weekend Biuro ESK 2016 Katowice rozda mieszkańcom Katowic i Śląska kilka tysięcy sadzonek słonecznika – oficjalnego kwiatu katowickiej kandydatury do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

TYDZIEŃ MAJA POETYCKIEGO – Instytut Mikołowski

Maj 5th, 2010 bea Posted in baza, konkursy, poezja i proza, spotkania, wydarzenia Komentarze są wyłączone

10 -14.05.2010 – Instytut Mikołowski - TYDZIEŃ MAJA POETYCKIEGO - organizowany jest od 1999 roku. Jest to impreza towarzysząca dorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rafała Wojaczka organizowanego nieprzerwanie w Mikołowie od 1993r. Na przestrzeni tygodnia, codziennie odbywają się w ramach imprezy spotkania autorskie z poetami, literatami i jurorami danej edycji konkursu. Do tej pory odbyło dziesięć edycji imprezy, która na stałe wpisała się w pejzaż literacki i kulturalny kraju. Uczestnikami Tygodnia Maja Poetyckiego byli m.in.: Marcin Świetlicki, Leszek Szaruga, Ryszard Krynicki, Ewa Lipska, Jacek Podsiadło, Bohdan Zadura, Józef Kurylak, Zdzisław Jaskuła, Piotr Sommer, MKE Baczewski a także goście zagraniczni: Tomasz Salamun ( słoweński kandydat do Nagrody Nobla ), Peter Sulej ( Słowacja ), Frank Norten ( Niemcy), Rod Mengham ( Anglia), Iztok Ostojnik ( Słowenia). Program

AddThis Social Bookmark Button

Żegnamy Krystynę Bochenek i Grzegorza Dolniaka.

Kwiecień 22nd, 2010 bea Posted in baza, wydarzenia Komentarze są wyłączone

Krystyna Bochenek

Krystyna Bochenek była nie tylko wicemarszałkiem senatu, czy dziennikarką. Była także inicjatorką wielu fantastycznych przedsięwzięć, jak choćby Dyktanda czy Metropolitalnego Święta Rodziny. [...] Mimo tego, że od 6 lat brała udział w pracach parlamentu, Krystyna Bochenek nadal najchętniej myślała o sobie jako o dziennikarce. Przez 30 lat pracowała w Polskim Radiu Katowice. Organizowała Dyktanda, zjazdy Krystyn, prowadziła Magazyn Medyczny i uwielbiała pracę przy mikrofonie. O pracy w radiu mogła mówić godzinami. Zrealizowała 1000 odcinków Magazynu Medycznego. źródło: Radio Katowice

Grzegorz Dolniak urodzony w Sejmie zasiadał od trzech kadencji. Był wiceprzewodniczącym klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej, kierował ostatnią kampanią partii do Parlamentu Europejskiego. Angażował się w wiele spraw dotyczących Zagłębia. Ostatnio zabiegał m.in. o korzystny dla tej części województwa śląskiego przebieg szybkiej kolei Warszawa – Katowice. Poparł też plan specjalnej ustawy dla miast Górnego Śląska i Zagłębia, dzięki której miał powstać tzw. superpowiat, czyli metropolia. źródło: Gazeta.pl, Katowice

AddThis Social Bookmark Button

Secesja w Katowicach.

Grudzień 20th, 2009 bea Posted in baza, sztuki wizualne, wydarzenia Komentarze są wyłączone

Na świecie Art Nouveau, Jugendstil, belle époque… w Polsce po prostu secesja. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych stylów sztuki z przełomu XIX i XX wieku, który jako pierwszy w tak szerokim zakresie zafascynował nie tylko malarzy, grafików czy rzeźbiarzy, ale także twórców rzemiosła artystycznego, architektów oraz projektantów mody. Jego bogatą ornamentykę, fascynację florą i fauną zobaczymy na najnowszej wystawie w Muzeum Śląskim „Belle Époque. Oblicza secesji”. więcej

AddThis Social Bookmark Button

Marek Hłasko w Tychach.

Grudzień 19th, 2009 bea Posted in baza, rekomendacje, wydarzenia Komentarze są wyłączone

Andrzej Czyżewski, autor wystawy: 40 lat temu. Dawno, a pamiętam te dni tak wyraźnie. Pamiętają Ci, którzy Go znali. Przez czterdzieści lat wyrosły i dojrzały kolejne dwa pokolenia, pięknych i nie pięknych, dwudziestoletnich. Ci co urodzili się zaraz po jego śmierci, są dzisiaj dojrzałymi ludźmi, pracują, są profesorami, uczą o pisarzu, który dla nich jest już historią i legendą. A dla ich dzieci, uczących się, studiujących i piszących prace maturalne, licencjackie, czy magisterskie, postać Marka Hłasko, o ile ją znają, jest  zupełnie zamierzchłą historią. Z kolei my, którzy Marka znaliśmy, możemy sobie wyobrazić, że gdyby żył, mógłby być ruchliwym i twórczym jak Roman Polański, czy Andrzej Wajda. Być może jednym z nas – w tym roku upłynęła 75. rocznica jego urodzin. Tak daleko i tak blisko.

AddThis Social Bookmark Button

Warsztaty dziennikarskie z Ewą Niewiadomską.

Grudzień 9th, 2009 bea Posted in baza, edukacja, galerie, malarstwo, patronujemy, rekomendacje, sztuki wizualne, wydarzenia Komentarze są wyłączone

Monika Godlewska

W ramach pierwszej edycji projektu „Akcja sztuki. Kobiety” 3 grudnia 2009 r. w tyskim MCK odbyły się warsztaty dziennikarskie. W zajęciach poprowadzonych przez Ewę Niewiadomską z Polskiego Radia Katowice wzięły udział zaangażowane w akcję artystki oraz uczniowie I LO im. L. Kruczkowskiego tworzący biuro prasowe tego przedsięwzięcia.

foto. Michał Błahut

foto. Michał Błahut

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Tychy. Jarmark Bożonarodzeniowy i Soroptimist International.

Grudzień 6th, 2009 bea Posted in baza, miejsca, wydarzenia Komentarze są wyłączone

Soroptimist International klub w Tychach, mecenas projektu AKCJA SZTUKI. KOBIETY brał udział w Tyskim Jarmarku Bożonarodzeniowym. Przygotował prawdziwe rarytasy. Ręcznie wykonane przez członkinie klubu ozdoby świąteczne i artystyczne kartki świąteczne zaprojektowane przez artystki projektu AKCJA SZTUKI. KOBIETY.

Dochód z Jarmarku tyski klub Soroptimist International przeznacza na wspieranie interesujących przedsięwzięć oraz na działalność charytatywną. Dotychczas klub wsparł finansowo wiele ważnych przedsięwzięć. Oto lista:

* mecenat projektu AKCJA SZTUKI. KOBIETY.
* mecenat inauguracji Salonu Poezji Anny Dymnej w Tychach.
* Organizacja kiermaszu świątecznego i przygotowanie paczek z okazji św. Mikołaja dla biednych dzieci.
* Wspieranie Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Tychach.
* Dofinansowanie nagród w regionalnym konkursie projektów “Wpływ osiągnięć fizyki na rozwój cywilizacji”.
* Ufundowanie wyjazdu wakacyjnego na obóz młodzieżowy do Włoch dla wzorowego ucznia tyskiej szkoły.
* Pomoc w wydaniu płyty kompaktowej w ramach akcji “Lawina”, mającej na celu upamiętnienie ofiar lawiny w Tatrach w 2002 roku oraz zgromadzenie funduszy na potrzeby TOPR.
* Zorganizowanie w Tychach “Domu chleba”, gdzie właściciele tyskich piekarni ofiarują chleb, który przeznaczony jest nieodpłatnie dla ubogich.

AddThis Social Bookmark Button

HAJA! PROJEKT + Maceo Wyro, Ronnie, Scarhand

Grudzień 5th, 2009 bea Posted in baza, muzyka, rozrywka, wydarzenia Komentarze są wyłączone

HAJA! PROJEKT + Maceo Wyro, Ronnie, Scarhand

Haja – grupa założona w dzień iminin Euzebii. Inspirację Haja czerpie z Katowic i okolic. W dniu rozpoczęcia projektu- czyli 11 grudnia 2009, odbędzie się niezła „haja” w Rondzie Sztuki, podczas której będzie można usiąść w klusce śląskiej, otulić się hałdą, przywdziać na dłonie czarne serca, na brzuchy fałdy tłuszczu, a na szyje podwójną brodę. Przewidujemy również możliwość powkładania rożnych rzeczy przez okna Superjednostki, zawieszenie czarnego bluszczu nad stołem, przewieszenie garnka przez prawe ramie, odpięcie podeszwy od butów, przedłużenie rękawów w tasie, schowanie czegokolwiek do wnętrza Skarbka, odbicie cienia od płyty winylowej, położenie głowy na węglowej poduszce i shajowanie się do czarnych łez! Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Festiwal Ars Cameralis.

Październik 31st, 2009 bea Posted in baza, festiwale, wydarzenia Komentarze są wyłączone

Festiwal Ars Cameralis tradycyjnie odbędzie się w salach koncertowych i widowiskowych nie tylko Katowic, ale również Sosnowca, Bytomia, Zabrza, Pszczyny i Chorzowa.

Program festiwalu; Informacje o wykonawcach

6 listopada podróż integrującą wiele artystycznych dziedzin zainauguruje w Katowicach koncert muzyki filmowej Hiszpana Roque Bañosa w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia oraz Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy AUKSO, pod dyrekcją Marka Mosia i kompozytora. Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button