„Sursum corda”

Styczeń 9th, 2010 bea Posted in baza, sylwetki Możliwość komentowania „Sursum corda” została wyłączona

W najbliższą niedzielę, 10 stycznia 2010 r., o godz. 21,05 w I Programie Polskiego Radia, Teatr Polskiego Radia zaprezentuje premierowe słuchowisko Mariana Sworzenia pt. „Sursum corda” w reż. Jana Warenyci z udziałem m.in. Marcina Trońskiego, Mirosława Konarowskiego, Joanny Jeżewskiej.

AddThis Social Bookmark Button

„Arkadyjczyk z Mikołowa”.

Listopad 18th, 2009 bea Posted in baza, sylwetki Możliwość komentowania „Arkadyjczyk z Mikołowa”. została wyłączona

Jutro, tj. w czwartek, o godz. 21.30 , w programie II Polskiego Radia będzie można wysłuchać audycji red. W. Tkaczuka o zmarłym w tym roku Pawle Targielu (1945-2009). Tytuł „Arkadyjczyk z Mikołowa”. Rozmawiać będą Tadeusz Sobolewski oraz Maciej Mielecki.

Zdjęcia wykonane podczas dyskusji dotyczącej granic wolności. Artystka Beata Wąsowska oraz gospodarze Instytutu Mikołowskiego Paweł Targiel, Krzysztof Siwczyk i Maciej Melecki. Wystawa digrafii, dyskusja panelowa oraz happening, elementy projektu Beaty Wąsowskiej NIE BEZ KOZYRY, 2007

AddThis Social Bookmark Button

Marian Jędrzejewski

Wrzesień 15th, 2009 bea Posted in baza, plastyka, sylwetki Możliwość komentowania Marian Jędrzejewski została wyłączona

Marian Jędrzejewski urodził się 11 maja 1937 roku w Chorzowie. Po ukończeniu szkoły zawodowej przez wiele lat pracował jako ślusarz w chorzowskiej hucie „Kościuszko”.

Techniki linorytu nauczył się na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku w działającej w katowickim ognisku plastycznym pracowni graficznej, prowadzonej przez Stefana Suberlaka. Spotkanie z Suberlakiem zaowocowało zażyłą znajomością trwającą wiele następnych lat. Podobnie wiele lat (aż do śmierci Jędrzejewskiego) trwała przyjaźń z poznanym podczas zajęć w ognisku grafikiem Janem Nowakiem.

Wizjonerski charakter grafik Jędrzejewskiego zauważył już Alfred Ligocki w „Artystach dnia siódmego”, poświęcając zarówno jemu, jak i Janowi Nowakowi rozdział zatytułowany „Wyprawa na pogranicze”. Omawiając twórczość Jędrzejewskiego autor książki zwrócił uwagę przede wszystkim na jego „zurbanizowaną wyobraźnię” polegającą ukazywaniu stylizowanej architektury miasta. Już w 1971 roku Ligocki pisał, że mimo że Jędrzejewski jest wybitnym grafikiem to niestety nie osiągnął należytego rozgłosu, niestety stwierdzenie to nadal jest aktualne. Cichy, skromny i jakże samotny człowiek nie odszedł jednak bez śladu. Pozostawił po sobie ponad pięćdziesiąt linorytów, które stanowią rarytas kolekcji muzealnych. A on sam być może majaczy pośród sylwetek spacerujących po ulicach pustych miast.

Zniedołężniały i osamotniony zmarł 20 kwietnia 2001 roku.

AddThis Social Bookmark Button

Kurt Schwaen

Wrzesień 15th, 2009 bea Posted in baza, muzyka, sylwetki Możliwość komentowania Kurt Schwaen została wyłączona

Urodzony w Katowicach, a wykształcony we Wrocławiu, Kurt Schwaen nie jest dziś polskim melomanom znany. Powodem tego jest niewątpliwie fakt, że już od lat 30. XX wieku ten kompozytor i pianista związał swoje życie i karierę z Berlinem. Tu studiował pod kierunkiem Walthera Vettera, Arnolda Scheringa i Curta Sachsa, tu od 1961 roku był członkiem Niemieckiej Akademii Artystycznej. Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Plebiscyt na Książkę Roku 2008. Śląski Wawrzyn Literacki.

Sierpień 12th, 2009 admin Posted in baza, książka, nagrody, sylwetki No Comments »

W tegorocznym plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej najwięcej głosów w głosowaniu tradycyjnym otrzymała „Balzakiana” Jacka Dehnela (41,98% głosów). Drugie miejsce zajęła książka „Ryszard Kapuściński. Biografia pisarza” Beaty Nowackiej i Zygmunta Ziątka (19,85%).

Książka ta wygrała też w głosowaniu internetowym, otrzymując 50,84% głosów internatów. Drugie w tej kategorii były „Dzienniki 1927-1969” Anny Kowalskiej (20,56% głosów). Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Jacek Albrecht

Czerwiec 11th, 2009 bea Posted in plastyka, sylwetki No Comments »

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Tadeusz Grabowski

Czerwiec 11th, 2009 bea Posted in baza, plastyka, sylwetki 1 Comment »

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Marta Techman-Poloczek

Marzec 31st, 2009 bea Posted in baza, sylwetki No Comments »

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Antoni Kreis. Artysta fotografik.

Marzec 28th, 2009 bea Posted in fotografia, sylwetki No Comments »

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button

Roman Maciuszkiewicz

Marzec 21st, 2009 bea Posted in sylwetki 1 Comment »

Read the rest of this entry »

AddThis Social Bookmark Button